راهنما

قوانین پهپادها

قوانین پهپادها

هر آنچه قبل و حین پرواز لازم است بدانید

فرقی نمی کند که برای اولین بار می خواهید یک پهپاد را پرواز دهید، یا آماده شروع چند صدمین پرواز خود هستید، این مقاله به شما کمک می کند تا قوانین استفاده از پهپادها را بشناسید و ایمن تر و مفید تر از آنها استفاده کنید.

اما قبل از هر گونه استفاده ای از پهپادها و کوادکوپترها باید قوانین استفاده از آنها را بشناسید و رعایت کنید.

قوانین پهپادها و هر آنچه باید بدانید-1

قوانین :

بیشترین و منظم ترین مقررات را در این باره اداره هوانوردی فدرال آمریکا یا به اختصار همان FAA وضع کرده که مخصوص ایالت متحده آمریکا است. اما مطمئنا در هر منطقه که بخواهید پرواز کنید، نیاز است که قوانین محلی مربوط به آن منطقه را رعایت کنید، تا از جرایم مربوطه برخوردار نشوید و بر حقوق خود و اطرافیانتان پایبند باشید.

قوانین خاص کشورها :

هر کشوری مانند دیگر مسائل استفاده از پهپاد ها یا هلی شات برای فیلم برداری قوانین خاص خود را دارد. اما در این بین قوانینی وجود دارد که در بسیاری از کشورها مشترک هستند. مطمئنا پرواز بر فراز فرودگاه از جمله مواردی است که برای تمامی کشورها به طور مشترک ممنوع اعلام می شود. همانطور که می دانید ارتباط بین پهپادها و اپراتور به وسیله ریموت های کنترل از راه دور با سیگنال های رادیویی برقرار می شود که در فرودگاه هم استفاده از سیگنال های رادیویی برای کنترل پروازها بسیار کاربردی است.

قوانین در ایران :

در کشور ایران هم  نقاط حساس زیادی وجود دارد که پرواز کردن بر فراز آنها ممنوع است. اما همانطور که می دانید استفاده از پهپادهای مبتدی و اسباب بازی نمی تواند ممنوعیت چندانی داشته باشد و به راحتی می توانید از آنها استفاده کنید. در کشور آمریکا کاربران پهپادهای زیر ۲۵۰ گرم نظیر مویک مینی ۳ پرو یا دیگر پهپادهای مینی را بدون نیاز به ثبت در اداره فدرال پرواز می دهند و با کمترین محدودیت می توانند پرواز کنند.

اما برای ثبت پهپادهای سنگین تر از ۲۵۰ گرم نیاز به ثبت و دریافت شماره شناسایی از اداره فدرال دارید. برای این نام نویسی باید حدود ۵ تا ۷ دلار پرداخت کنید. کاربران می توانند شماره شناسایی دریافتی را به صورت برچسب بر روی پهپاد درج کنند یا از دستگاه پرینتر لیبل برای حک کردن شماره شناسایی بر روی پهپاد استفاده کرد.

اما در بسیاری کشورها قوانین متفاوت است و هر پهپادی قبل از اولین پرواز نیاز است که در سامانه هوانوردی همان کشور ثبت و پلاک گذاری شود. فرقی نمی کند که پهپاد شما بیشتر از ۲۵۰ گرم وزن دارد یا کمتر.

قوانین استفاده از پهپادها در ایران هم با دیگر کشورها خیلی متفاوت نیست. در ایران ارگان ها و نهادهای امنیتی بسیاری وجود دارد که پرواز کردن در نزدیکی آنها هم ممنوع است.

اگرچه در حال حاضر اجباری به اخذ مجوز برای تمامی پهپادها در ایران وجود ندارد، اما مطمئنا در گذر زمان به خاطر مسائل امنیتی بر این موضوع جدیت بیشتری پیدا می کنند. همچنین رخدادهای اخیر از جمله شلیک پدافند ضد هوایی به چند پهپاد تجاری باعث شده تا برخورد جدی تری با افراد خاطی داشته باشند. البته قبل از وارد کردن پهپاد به داخل لازم است که شرایط و ضوابط مورد نیاز را در گمرک بررسی کنید تا هنگام استفاده از آن با مشکل مواجه نشوید.

از حساس ترین بخش هایی که پرواز کردن در نزدیکی آنها ممنوع است، عبارتند از:

در مجاورت فرودگاه یا مناطقی که هواپیما در حال پرواز است
فیلم برداری یا ورود به حریم شخصی افراد
پرواز در مکان های شلوغ و تجمعات عمومی
پرواز در نزدیکی پادگان های نظامی
پرواز بر فراز بیمارستان ها
بر فراز استادیوم ها و رویدادهای ورزشی پرواز نکنید
پرواز در نزدیکی رادارهای پدافندی
پرواز در نزدیکی مرزهای بین کشوری
پرواز در نزدیکی نیروگاهای هسته ای
پرواز در نزدیکی انبارهای مهمات جنگی و دیگر ارگان های سری
پرواز با ارتفاع بیش از ۱۲۰ کیلومتر
و ….

در بین تمامی مواردی که پرواز را برای خلبانان ممنوع می کند، ما به مهمترین موارد آن اشاره کرده ایم. اما مطمئن باشید که موارد بیشتری وجود دارد که اجازه پرواز را از شما سلب می کند. به طور کلی در مکان و زمانی پرواز کنید که وارد حریم خصوصی افراد نشوید و هیچگونه خطر امنیتی برای پروازهای هوایی،ارگان های نظامی  و ... ایجاد نکنید.