آموزش, راهنما

هدلس مود

هدلس مد پهپاد چیست و نحوه استفاده از آن

در بسیاری از پیام هایی که در بخش نظر سنجی کاربران برای ما ارسال می کنند، این  سوال را از ما پرسیدند که هدلس مد چیست و نحوه استفاده از آن چگونه است؟ یکی از امکانات کاربردی برای خلبانان مبتدی ویژگی هدلس مد می باشد. هدلس مد به معنی پرواز بدون سر است.

آشنایی با حالت های پرواز یک پهپاد به معنی تجربه بیشتر در خلبانی است. از مهمترین استفاده های هدلس مود پی بردن به موقعیت پهپاد هنگامی که در فاصله دور پرواز می کند. اما برای درک بهتر از این حالت پرواز بهتر است تا پایان همراه ما باشید.

ثابت شده است که این یک قابلیت کاربردی برای کاربران مبتدی هواپیماهای بدون سرنشین است که به دنبال یک تجربه پرواز بدون عیب هستند. 

اما حالت بدون سر دقیقا به چه معناست؟ چه تفاوتی با حالت پرواز معمولی دارد؟

 

از نظر فنی، حالت بدون سر ویژگی است که به شما امکان می دهد حرکات پهپاد خود را با حرکات کنترلر هماهنگ کنید. این اساساً یک توانایی داخلی برای پهپاد است که جهت گیری اولیه خود را زمانی که از زمین بلند می شود به خاطر بیاورد.

حالت Headless mode در واقع به خلبان کمک می کند تا جهت هواپیمای خود را در آسمان تشخیص دهد. همانطور که می دانید کوادکوپترها دارای ابعاد مختلفی هستند که تشخیص قسمت های عقب و جلوی آن برای کاربران چندان آسان نیست. در بسیاری مواقع نمونه های دوربین دار را قسمت جلوی پهپاد را با دوربین مشخص می کنند و در موارد دیگر هم به سراغ چراغ های LED آن می روند. اما هنگامی که پهپاد در ارتفاع نسبتا زیادی در حال پرواز است تشخیص جهت پهپاد غیر ممکن است و کوچکتر عکس العمل اشتباه می تواند منجر به کرش پهپاد شود. شما نمی توانید از فاصله دور تشخیص دهید که موقعیت پرنده چگونه است، اما هدلس مد به کمک شما می آید تا بتوانید خیلی راحت موقعیت آن را تشخیص دهید.

ال ای دی 

برخلاف موتورسیکلت یا اتومبیل پهپادها با دو ملخ مشابه در جلو و عقب موقعیت نسبتا مشابهی از دو طرف دارد. برخی سازندگان از روش های خلاقانه برای کمک به خلبان در تشخیص قسمت جلوی پهپاد استفاده می کنند. به عنوان مثال برخی از آنها LED های قسمت جلوی پهپاد را با رنگ متفاوت نسبت به LED های قسمت عقب تعبیه می کنند. اما در روز روشن مشاهده چراغ های LED برای اپراتورها امکان پذیر نیست، با این وجود چنین قابلیتی برای شما بی اثر می شود.

هدلس مود 

هنگامی که شما در حالت عادی پرواز می کنید، وقتی پهپاد را در ارتفاع و فاصله دور به سمت خود بچرخانید، با حرکت دادن دسته کنترل به سمت چپ کوادکوپتر به سمت راست حرکت می کند و برعکس، هنگامی که دسته را به سمت راست می چرخانید پهپاد به سمت چپ تغیر مسیر می دهد. این به خاطر این است که پهپاد بر اساس جهات اولیه خود پرواز می کند.

با این وجود چپ شما می شود راست پهپاد و برعکس. این معکوس کردن کنترل ها می تواند بسیار گیج کننده باشد. با فعال کردن هدلس مد این چالش را غیر فعال کنید و به راحتی هواپیمای بدون سرنشین خود را پرواز دهید.

هدلس مد یعنی چه؟

در حالت هدلس مد، حرکت دادن دسته کنترل به چپ، بدون توجه به جهت گیری اولیه، پهپاد را نیز به سمت چپ حرکت می دهد. در این مورد، این دیدگاه و جهت گیری شماست که اولویت دارد نه جهت گیری پهپاد.
کاری که حالت هدلس انجام می دهد این است که شما را از مشکل توجه بیش از حد به جهت گیری کواد خلاص می کند و در عوض از آن برای گرفتن تصاویر و فیلم های بهتر استفاده می کند. اگر یک خلبان تازه کار هستید، کنترل پهپاد برای شما آسان تر خواهد بود و خطاهای پروازی کمتری را تجربه خواهید کرد. به طور ساده تر با فعال کردن هدلس مد موقعیت پهپاد با کنترلر هم جهت می شود. یعنی با فشار دادن دسته های کنترل به سمت جلو کنترل پهپاد به سمت جلو حرکت می کند و برعکس.

نحوه فعال کردن حالت هدلس مد

فعال کردن حالت هدلس مد بر روی یک هواپیمای بدون سرنشین باعث ناوبری تقریبا بدون دردسر می شود. اگر شما باید از حالت پرواز معمولی استفاده کنید، هواپیمای بدون سرنشین را روی زمین بگذارید به طوری که جهت گیری آن با جایی که شما روبرو هستید، هماهنگ شده است. این باعث می شود که شما به هواپیمای بدون سرنشین پرواز کنید، اما وقتی که هواپیمای بدون سرنشین بیش از حد دور می رود، چیزهایی ممکن است کمی پیچیده شود.

بسته به مدل کوادکوپتر شما، فعال کردن حالت Headless Mode می تواند متفاوت باشد. در بعضی مدل ها با فشار دادن تنها یک دکمه می توانید به این حالت پرواز دست یابید. اگر نحوه فعال کردن هدلس مد در پهپاد شما دشوار است با مراجعه به دفترچه راهنمای آن می توانید نحوه فعال سازی آن را فرا بگیرید. این به این دلیل است که برخی از فروشندگان از عبارات جایگزین مانند “حالت بدون سر” و غیره برای اشاره به حالت هدلس مد استفاده می کنند.

مزایای هدلس مد چیست؟

مزایای متعددی با استفاده از حالت هدلس مد وجود دارد. در مرحله اول، این یک قابلیت خوب برای خلبانان تازه کار است که هنوز در حال یادگیری پرواز با هواپیمای بدون سرنشین هستند و ممکن است با تنظیمات پیچیده مبارزه کنند.

حالت هدلس مد به شما اجازه می دهد تا به راحتی پهپاد خود را جهت دهید بدون اینکه به طور کامل توجه شما را جلب کند. با این وجود کنترل کوادکوپتر هنگامی که در حال فیلم برداری و تصویر برداری هستید ساده تر می شود. درصد اشتباهات را کاهش می دهد و احتمال تصادف را کمتر می کند.

از دیگر مزایای قابلیت headless Mode می توان به زمانی اشاره کرد که پهپاد خارج از محدوده دید شما پرواز می کند. در این حالت وقتی هدلس مد را فعال کنید می توانید به راحتی موقعیت پرنده را درک کنید و آن را به سوی خانه هدایت کنید.

در فضاهای باریک به شما کمک می کند تا ناوبری ساده تر ارائه دهید. این بدان معناست که درصد اشتباهات را کاهش می دهد، البته برای کاربران مبتدی و تازه کار نه برای خلبانان حرفه ای و با تجربه. در نهایت حالت هدلس مد برای زمانی که از قابلیت FPV استفاده نمی کنید یا پرواز را بر روی مانتیور مشاهده نمی کنید بسیار مفید است.

معایب هدلس مد چیست؟

مشکل دائمی حالت Headless Mode این است که ممکن است آنقدر به آن وابسته شوید که در حالت عادی شاید دچار یک چالش شوید. این فناوری همچنین ممکن است تحت تاثیر تداخل الکترومغناطیسی قرار گیرد. یعنی با نزدیک شدن به دکل ها و برج های فلزی ممکن است این ویژگی کار نکند. و شما را مجبور می کند که به حالت پرواز عادی برگردید.

به طور کلی ویژگی هدلس مد یکی از حالت های پرواز مفید به حساب می آید که به کاربران مبتدی و حتی با تجربه اجازه می دهد تا پرواز راحت تری را تجربه کنند. برای خرید پهپاد می توانید از فروشگاه فرازکوپتر  پهپاد مورد نظر خود را با بهترین قیمت خریداری کنید.